piatok 21. februára 2014

territory for book lovers.

Snívam o veľkých policiach siahajúcich až po samotné nebo, naplnených knihami starými, novými, polorozpadnutými vzácnosťami. Vzťah s tými nezbedníkmi často aj 600 stranovými, aj keď preferujem tých kratších.. trvá už nekonečne dlho. Je otvorený. Prichádzajú a odchádzajú, mávam obdobia čitateľsky šialené aj čitateľsky prázdne. Vždy sa ku mne nejakým spôsobom prelistujú.


Predstavím vám pár posledných kúskov, ktoré sa mi dostali do rúk. Sama som prekvapená, čo to vlastne čítam. Napriek predošlým pochybnostiam - príjemne prekvapená.

Fenomenálny Dan Brown bol vyžiadaný ako darček, nadšenie bolo stopercentné. Zvyšné dve pribudli v donedávna dosť chudobnej mini knižnici mojej sestry. Prečítané z dlhej chvíle. Z vlastnej iniciatívy by som sa k nim nikdy nedostala, no neočakávane sa mi páčili.


Dan Brown - Inferno / Peklo
Kto nečítal Browna, nevie o čo prichádza. Aj keď, pravdou je, že v stovke ľudí má každý inú chuť v prstoch, ktorá siaha po tituloch kníh. Brown nám vždy ponúkne hrubšiu knihu, kde je dej uskutočnený prakticky len v niekoľkých dňoch. Neustála akcia, dej, ktorý sa otočí aj päťkrát opačným smerom a vy už vôbec neviete, kto hovorí pravdu a kto nie. A to na tom milujem! Verejne známe diela DaVinciho kód a Anjeli a Démoni sú čítané a prehadzované z rúk do rúk. No mňa ešte viac fascinovala a zaujala Digitálna pevnosť. Určite odporúčam, ak ste túto chuťovku ešte nečítali. Doslova zhltnutá za tri dni.
A čo teda Inferno? Bola som zvedavá ako sa Brown opäť ukáže. Byť autorom niekoľkých bestsellerov určite nie je jednoduché. No nesklamal, znova. Zaujímavý bol realistický koniec, myšlienky o dnešnej populácii a takisto aj opisy úžasného Talianska. V niektorých častiach boli rozsiahle, možno pre niekoho chvíľami nudné, no kniha dostala akýsi nádych bohatstva, slnka. To Taliansko ste doslova cítili na koži. A samozrejme, verše z Danteho Božskej komédie! Pútavé nahliadnutie do úplne iného obdobia literatúry.


Suzanne Collins - Hry o život / Hunger Games
Pravdou je, že zo začiatku bol môj pohľad na tieto knihy od Collinsovej dosť skeptický. Opäť ďalšia vec pre tínedžerov, respektíve tínedžerky, ktoré po niekoľkých stranách snívajú o hlavnom hrdinovi, alebo o hocijakom dokonalom chlapovi, ktorý sa v knihe vyskytne. Bolo po skúškach a ja som nemala čo čítať, tak som skúsila. Je to zatiaľ len prvá časť, uchytená v neuveriteľnej zľave! No a na moje vlastné prekvapivo dvíhané obočie, je ten príbeh dosť dobrý. Páči sa mi nápad. Autorkin svet s prísnymi opatreniami, s nespravodlivými hrami na život a na smrť.. Je zaujímavé pozorovať počas príbehu celý režim tohto sveta a vidieť, aké sú rozdiely vo vrstvách obyvateľov, niekto trpí a niekto sa má až príliš dobre.. zdá sa, že to pripomína aj našu súčasnosť.


Cassandra Clare - Nástroje smrteľníkov: Mesto Kostí / Prvá časť
Tak a toto je prekvapenie najväčšie. Pre mňa osobne. Nikdy by mi nenapadlo, že toto skutočne prečítam. Ani film som nevidela. No už som spomínala ukončené skúškové obdobie a zrazu prázdno, ktoré nadšene vyplním knihami.. a keďže ja rada čítam fakt čokoľvek, len tak pre rozšírenie obzoru, tak som sa rozhodla skúsiť aj túto.
Opäť spomeniem tínedžerky nášho nežnejšieho pohlavia, ktoré určite neodolali jednému blonďákovi menom Jace. Dosť ma pobavil v niektorých častiach, to musím uznať. No viac ako hlavná dvojka ma znova zaujal nový svet. Prežívajúci paralelne so svetom normálnym, moderným. Nájdete tu klasicky upírov a vlkolakov, opísaných však ako súčasť odpadlíkov.. nazvem to tak. Množstvo názvov, nových miest, inštitúcií, ľudí aj neľudí, rôzne pravidlá, koho môžeš zabiť a koho nie, a ako bonus rôzni odpudivo kreatívni démoni. Priznávam, nie som natoľko tvrdý balvan aby mi chlopne všetkých predsiení nezaplesali pri romantických chvíľkach.. no asi by som to nedočítala keby to bolo až príliš veľké sladké klišé. A ono nebolo.
Celá séria má 6 častí. Netuším či prečítam všetky.. no sestra dovalila domov s maniackym úsmevom druhú. Stihla som prvú kapitolu a vyzerá to na ešte zaujímavejšie príbehy.

Čo vy a knihy? Knižnice, antikvariáty, kníhkupectvá.. ? Čítali ste niečo zo spomenutých titulov?

Pokiaľ čítate až tieto riadky, ste skvelí! Takéto teritórium pre knihy, by som si tu rada vytvorila vždy po prečítaní nejakých zaujímavých a možno prekvapivých kúskov. Ak máte vy nejaké tipy na čítanie, šup do komentárov.
A nakoniec, moji milí followeri dosiahli stovku! A netušíte akú radosť mi robíte.. a ja netuším, prečo tak často začínam spojkou a. 
Prajem krásny víkend!
 
 

2 komentáre:

  1. Strašně ráda kupuju knížky! Poslední dobou se mi ale zdají celkem drahé, takže dávám přednost knihovně... :)
    http://dawardrobes.blogspot.cz/

    OdpovedaťOdstrániť