piatok 20. januára 2017

NO FILTER WINTER


Videli ste 500 days of Summer? Spomeňte si na scénu keď Joseph Gordon-Lewitt šiel po ulici od svojej vysnenej Summer. Vysmiaty začal tancovať a z obyčajného filmu sa stal muzikál. Pripojilo sa k nemu celé okolie. Nemáte aj vy niekedy ten pocit? Kráčate si po chodníku, sneh príjemne vŕzga pod nohami a vaše vnútro je jednoducho spokojné. Niekedy sa pýtam, či by sme sa aspoň na päť minút nemohli ocitnúť vo filme a zatancovať si s okoloidúcim smetiarom. Nie, že by som potom túžila. Ale chápete, na chvíľu vygumovať zo všedných chodníkov tie zamračené tváre.

Život je jednoducho divný. Servíruje nám rôzne veci a zrejme vyhodnocuje naše reakcie v nejakom pofidérnom denníčku, z ktorého chce neskôr publikovať knihu 365 absurdností. Každý rok. Keď sa tešíme z ligotavého mrázu na zemi, keď odovzdáme test a vyfúkneme poslednú štipku stresu, keď sa vrátime domov a zistíme, že to horšie nás ešte len čaká. Keď s nádejou presúvame termíny a aj tak ich nestíhame. Keď čítame už piatu stranu a netušíme o čom. Keď sa opustíme pri hrách na telefóne aspoň na dve hodiny. Keď večer zúfalo nariekame, že sme zase nič neurobili. Keď trávime ten drahocenný čas na sociálnych sieťach porovnávaním sa s ostatnými. Keď sa tešíme z obyčajných snapchat filtrov alebo zo šťastia úplne cudzích ľudí, ktorých len náhodne sledujeme na Youtube. 

Život je jednoduchý, my ho komplikujeme. Ustavičnými sťažnosťami na banality, za ktoré by ľudia na druhom konci planéty dali čokoľvek. Myslím, že to tu opakujem už po niekoľký raz, ale vážne, tešte sa z maličkostí. Sú základnou esenciou toho divného života, ktorý nám buď predloží najlepšie karty alebo sa s nami hrá na schovávačku. Nájsť rovnováhu medzi tým je umením. 

A tým som chcela povedať asi toľko, že zima je krásna. Svojím chladom, mínusom a aj žltým snehom. Jednoducho je. Chladná občas ako my, tvrdá ako ľudské ego, ktoré sa tak ako ten sneh časom dokáže roztopiť. Niekde som nedávno čítala, nechajte všetko zlé vymrznúť. Nie je zima práve na to? Choďte von a vymrznite do krásy. Nie je ten návrat do tepla to najlepšie, čo si môžete priať? A tak zima nepotrebuje filtre. 

C.

8 komentárov:

 1. nádherne napísané! :) druhý odsek celá ja :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ďakujem a som rada, že sa v tom aspoň niekto našiel :D :)

   Odstrániť
 2. skvele napísané :) aj ja si myslím, že život by sa v pohode dal zvládnuť, akurát ľudia doň ťahajú úplné zbytočnosti a kazia si dobrú náladu...

  Sabi z blogu Beautiful savage

  OdpovedaťOdstrániť
 3. krásny text :P mňa k takémuto ulicovému muzikálu vie inšpirovať tikajúci zvuk semafóru...vieš, že by sa to pretavilo do piesne a všetci by sme tancovali :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. tak na to si pri najbližšom postávaní pri semafore spomeniem :D

   Odstrániť
 4. Pekný a pravdivý článok. Všimla som si, že mnoho ľudí si zbytočne sťažuje život neustálim nariekaním a sťažovaním sa. Popravde, aj ja sa viem občas na všeličo posťažovať, ale naozaj sa to v poslednej dobe snažím čo najviac obmedzovať. Nie je to dobré pre psychiku človeka ani pre tých okolo neho.

  http://lamodaeanarchia.blogspot.it/

  OdpovedaťOdstrániť